Piatok 19. 4. 2024

Detský divadelný medveď – krajská súťaž

Mestskom divadle Žilina sa v dňoch 15. a 16. apríla 2014 stretli na 18. ročníku krajskej postupovej súťaže detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti Detský divadelný medveď  divadelné súbory, ktoré sa usilovali získať hlavnú trofej a priamy postup na celoslovenskú prehliadku do Šale. Počas dvoch dní krajskej súťaže predviedlo svoj talent 16 divadelných súborov a sólistov z Kysúc, Oravy, Liptova, Turca a Žiliny. Predseda odbornej hodnotiacej poroty, vysokoškolský pedagóg PF UMB, prof. Belo Felix, PhD. vyzdvihol v tomto ročníku hlavne hru so slovom a trend nástupu hudobno-pohybových inscenácií aj v detskom divadle. Členmi odbornej poroty boli tiež Janka Eliášová, umelecká šéfka Bábkového divadla Žilina a Mgr. art. Maroš Krajčovič, dramaturg a metodik pre divadlo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici.

Aj náš detský divadelný súbor Faust a margarétky sa na túto súťaž prebojoval vďaka priamemu postupu po víťazstve na regionálnej prehliadke O erb mesta Dolný Kubín. Každodenné nácviky v kultúrnom dome padli na úrodnú pôdu a naši malí divadelníci v tejto súťaži podali obdivuhodné výkony, avšak podľahli sme silnej konkurencii, ktorá už dlhé roky boduje aj na celoslovenských prehliadkach Zlatá priadka v Šali a zbiera divadelné skúsenosti nielen doma, ale i v zahraničí. Pochvala a poďakovanie patrí všetkým členom DDS Faust a margarétky za ich snahu, vynaložený čas a úsilie, režisérke súboru, ako i pánovi Radoslavovi Fuskovi a jeho rodičom, ktorí boli veľmi ochotní a nápomocní pri  tejto súťaži, vedeniu školy za podporu a CVČ v Rabči za finančný príspevok na výdavky spojené so súťažou.

Veríme, že nové skúsenosti a zážitky, ktoré sme počas týchto dvoch dní súťaže získali, nás posunú dopredu, čo sa zaiste odrazí na ďalšom rozvoji detskej dramatickej tvorivosti, originalite interpretácií, rozvoji improvizácie a tvorivosti. Diplom a plyšový medveď zo súťaže budú pre nás krásnou spomienkou.

PaedDr. Adriána Škrková