Streda 24. 4. 2024

Školský výlet - 4. ročník

V piatok 4. júna sa päťdesiatštyri štvrtákov spolu s triednymi učiteľkami vybrali spoznávať krásy a tajomstvá Liptova. Prvou zastávkou, ak nerátame tie kratšie kvôli „ponatriasaným“ bruškám, bola Demänovská jaskyňa slobody. Počas takmer hodinovej prehliadky so sprievodcom sa žiaci dozvedeli napríklad o tom, kedy a kým bola jaskyňa objavená, tiež históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí. Deti boli očarené unikátnou a  bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Nadchli ich krasové jazierka, typické riečne modelované chodby a stropné korytá, taktiež steny, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou.
Druhou zastávkou bolo Múzeum liptovskej dediny Pribylina. Goticko-renesančný kaštieľ,  ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia, drevené obytné a hospodárske stavby s typickými znakmi ľudového staviteľstva vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova.
Domov sa deti vracali nielen s rôznymi malými suvenírmi na pamiatku, ale i plní dojmov, zážitkov a nových skúseností. Veríme, že vlastivedné učivo už v ich mysliach neostalo len vo forme písmen z učebnice, ale trvalo a hlboko sa vrylo do poznania formou zážitkového učenia a vlastného skúsenostného poznávania jednotlivých reálií.

PaedDr. Adriána Škrková