Štvrtok 18. 4. 2024

KAM NA STREDNÚ ŠKOLU?

Toto je otázka každého deviataka. Dnešný výber je veľmi rozsiahly, záleží už len na deťoch a ich rodičoch, aby si vybrali ten správny smer svojej budúcnosti.

Milí deviataci,

napadlo Vám niekedy premýšľať, prečo ľudia pracujú? Práca je pre mnohých ľudí predovšetkým spôsob, ako si zarobiť peniaze pre živobytie.

Ako ste na tom vy? Hovoríte si, že peniaze sú síce dôležité, ale chcete mať z práce aj RADOSŤ, chcete robiť niečo, čo má ZMYSEL, niečo, kde budete môcť rozvíjať svoje SHOPNOSTI? Chcete sa SEBAREALIZOVAŤ?

Nie každému sa podarí robiť to, čo ho baví, ale platí pravidlo – ak niekto niečo veľmi chce a ak sa tomu s plným nasadením venuje, tak to spravidla aj dosiahne. Záujem, schopnosti a vytrvalosť tvoria základ úspechu aj v povolaní a pri jeho výbere. Nezabudnite, že budete pracovať niekoľko desaťročí, že človek prežije zo svojho života 35 až 40 rokov v práci. Kľúč k šťastiu a úspechu môžete nájsť len v sebe samých. Týmto kľúčom sú vaše ZÁUJMY, SCHOPNOSTI a CIELE, vaše PREDSTAVY a TÚŽBY, vaša ODVAHA a VÔĽA, vaša NEZDOLANOSŤ, ktorá vás bude viesť.

Milí rodičia,

naši žiaci získali prehľad o stredných školách na „Burze stredných škôl“, taktiež chodia s Vami na „Dni otvorených dverí“  a stredné školy chodia k nám do ZŠ Rabča prezentovať svoje učebné a vzdelávacie odbory.

Toto im však nestačí. Sú potrebné aj ich študijné výsledky. Naši učitelia robia všetko preto, aby ich čo najlepšie pripravili na prijímacie pohovory. Niektorí žiaci to však ešte stále berú akosi ľahostajne. Preto je potrebné, aby ste aj „VY“ rodičia motivovali svoje deti k učeniu, pretože môže nastať situácia, že sa nedostanú na tú strednú školu, kam by chceli, a potom už bude neskoro si hovoriť „Mohol som sa učiť skôr, lepšie sa pripraviť na prijímacie skúšky.“ Konkurencia medzi žiakmi je dnes veľmi veľká. Hovorte svojim deťom, aby naozaj do prípravy na SŠ dali maximum svojich síl. Vo februári píšu deviataci tzv. „monitoring“ čo sú testy zo slovenského jazyka a matematiky, tieto známky budú mať napísané aj na prihláškach na SŠ, môžu ovplyvniť ich prijatie. Niektorí sa však ešte stále neučia a berú to ľahkovážne. Skúste byť v tomto smere na svoje deti trošku prísnejší a v budúcnosti Vám určite za to poďakujú.

V januári bude rodičovské združenie deviatych ročníkov, kde sa dozviete podrobnejšie o prijímacích skúškach, atď...

S akýmikoľvek otázkami sa môžete obrátiť kedykoľvek na výchovnú poradkyňu v ZŠ Rabča.

Informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach

PaedDr. Marcela Skočíková, PhD.

výchovná poradkyňa