Navigácia
Hlavná stránka Internetová ŽK Dôležité oznamy Novinky Fotoalbum Zverejňovanie Kontakt

Štvrtok 23. 9. 2021

 • V pondelok 13.septembra sa v našej škole konečne po dlhom čase kultúrne žilo.

  Žiaci 1.stupňa sa zúčastnili výchovného koncertu s názvom HRAVO-ZDRAVO. Deti nahliadli do sveta detských pokušení – od sladkostí po mobily. Formou prezentácií a piesní sa dozvedeli ako strava, nedostatok pohybu, či mobily, ovplyvňujú zdravie. Spoločne si zaspievali i zatancovali. Naučili sa, ako správne pohybom, správnou stravou plnou vitamínov NABIŤ SVOJE TELO, aby bolo vždy plné energie a dobrej nálady.

  Žiaci 2.stupňa sa formou hudobného predstavenia s názvom TRENDSETTER zaoberali negatívami televízie a reklamy, internetu a z toho vyplývajúcej kyberšikany a vzájomného odcudzenia.

  Účinkujúcim veľmi pekne ďakujeme za krásny pozitívny  hudobný zážitok.

   

  Mgr. Anna Stašová

 • Postup pri samotestovaní žiakov

  Nižšie uvádzame link, kde si môžete prečítať ako postupovať pri samotestovaní žiakov prevzatými AG testami.

  Upozorňujeme rodičov, že o každom použití testu je potrebné túto skutočnosť oznámiť triednemu učiteľovi bez ohľadu na výsledok testu, nakoľko škola hlási každý pondelok Ministerstvu školstva počet použitých samotestov. Môžete tak urobiť prostredníctvom rodičovského konta na edupage (v časti žiadosti-domáci samotest-výsledok).

   

 • Informácie k dotácii na stravu

  Oznamujeme rodičom, že od 01.09.2021 bolo zrušené celoplošné poskytovanie dotácie na stravu:

  Nárok na dotáciu majú iba deti a žiaci:

  - ktoré pochádzajú z rodín, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi (HN),

  - ktoré pochádzajú z rodín, ktorých príjem je vo výške životného minima (ŽM),

  - ktorých rodičia si neuplatňujú daňový bonus na dieťa,

  - deti, ktoré navštevujú posledný ročník MŠ (predškoláci) a nedovŕšili vek šesť rokov,

  - žiaci, ktorí navštevujú posledný ročník ZŠ a dovŕšili vek pätnásť rokov.

  Uvedenú skutočnosť musia zákonní zástupcovia preukázať dokladmi:

  - potvrdenie od príslušného ÚPSVaR (v prípade HN alebo ŽM),

  - čestné vyhlásenie (5-ročné deti, 15- ročné deti, neuplatnený daňový bonus).

  Čestné vyhlásenie si môžete vytlačiť TU.

  Informácie ÚPSVaR k poskytovaniu dotácie na stravu TU.

  Výška úhrady za stravu pre ostatné deti a žiakov:

  MŠ: desiata 0,38; poldenná strava 1,28 €; celodenná strava 1,54 €;

  ZŠ:  1 - 4 ročník:  obed 1,21 €; 5 - 9 ročník:  obed 1,30 €.

 • „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“

  „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“ – to je motto návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku, ktorá sa uskutoční 12.-15. septembra 2021. Chceme načerpať zo slov a príkladu života hlavy Katolíckej cirkvi počas osobných stretnutí na pútnických miestach (putujú mnohí učitelia, rodičia a deti z našej školy), ako aj počas priamych prenosov. Veríme, že návšteva pápeža Františka povzbudí naše mysle i srdcia.

  Mgr. Bystrík Dubovecký

  kaplán

   

   

 • Výstup na Babiu horu

  Dňa 08. 09. 2021 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili exkurzie Výstup na Babiu horu. Počas celého výstupu nás sprevádzalo príjemné počasie s prekrásnym výhľadom. Všetci zúčastnení tento výstup s úsmevom zvládli a dúfam, že domov si priniesli príjemné spomienky. P. u. Toholová

 • PEDIKULÓZA

  Vzhľadom na výskyt pedikulózy (vši) Vás prosíme, aby ste svojim deťom skontrolovali hlavy a v prípade zavšivenia vyčistili deťom vlasy vhodnými prostriedkami. Ďakujeme

 • Pokyny k otvoreniu školského roka

  Žiak pri prvom nástupe do školy po letných prázdninách odovzdá triednemu učiteľovi VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI. Rodič, ktorý má vytvorené rodičovské konto, tak môže urobiť prostredníctvom aplikácie edupage (v časti žiadosti/vyhlásenia). V tom prípade dieťa nemusí toto vyhlásenie priniesť vytlačené. Budeme radi, keď si zvolíte túto možnosť. Vyhlásenie o bezpríznakovosti musí dieťa priniesť vždy, ak chýba tri po sebe idúce dni vrátane víkendov.

  Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti.docx

  Oznámenie o výnimke z karantény.docx

  Škola sa bude počas školského roka riadiť školským semaforom, v ktorom sú uvedené pravidlá bezpečného fungovania škôl.  Školský semafor


 • Otvorenie šk. roka 2021/2022

  Riaditeľstvo  ZŠ s MŠ v Rabči oznamuje,  že  otvorenie  nového školského roka  2021/2022 sa uskutoční vo štvrtok 2. septembra o 9 00  hod. v Základnej škole v Gaceli. Všetci  žiaci si prinesú prezuvky a rúško. Je potrebné si zakúpiť 1 prezuvky do školy a 1 prezuvky na telesnú výchovu.

  Školský klub detí pre 1.-4. ročník bude fungovať od 03.09.2021. Jeho prevádzka bude v čase od 1100 - 16 00 hod. Mesačný poplatok je 10,00 Eur.

  Stravovanie v školskej jedálni bude od 03.09.2021.

  Žiaci, ktorí  majú záujem o stravovanie  v školskej jedálni, nech sa prihlásia u triednych učiteľov. Je potrebné odovzdať triednemu učiteľovi aj zápisný lístok na stravu podpísaný rodičom. Zápisný lístok si môžete stiahnuť tu alebo ho žiakovi poskytne triedny učiteľ.

  Materská škola  oznamuje, že slávnostné otvorenie školského roka bude vo štvrtok 2. septembra od 800  do 12 00 hod.  V tento deň bude prevádzka v obidvoch MŠ do 1200 hod. Obed je zabezpečený. Je potrebné si doniesť prezuvky a rúško.

 • Ďalších 5 základných škôl bude od septembra pripravených na technické vzdelávanie

  Nadácia Kia Motors Slovakia pokračuje v podpore technického vzdelávania aj v roku 2021. Pre ďalších 5 základných škôl v Žilinskom kraji boli nakúpené sady na technické vzdelávanie. Plnokovové stavebnice umožňujú poskladať 8 variantov zariadení na obrábanie dreva, plastu a mäkkých materiálov, ako napríklad stredovú vŕtačku, horizontálnu frézu, sústruh či zvislú vŕtačku.

  Tento rok poputovali vzdelávacie pomôcky na Oravu a Liptov:

  • Základná škola s materskou školou, Rabča
 • Letná škola II. 16. 8. – 20. 8. 2021

  Pondelok 16.8. 2021 1.deň

  Letná škola nám  začala vynikajúco. Prvý deň bolo krásne slnečné počasie, takže sme ho strávili celý vonku. Po príchode do školy sme sa dozvedeli, že celý týždeň budeme pátrať po ukrytom poklade. Dostali sme prázdnu mapu, ktorú keď celú zaplníme, tak sa dozvieme kde sa skrýva poklad. Farebné časti mapy sme získavali splnením rôznych vzdelávacích, zábavných či súťaživých úloh. Hneď na začiatku sme si hlavy potrápili v „TAJNEJ ŠIFRE“, ktorou sme odštartovali tento, úlohami nabitý, týždeň. V pondelok nás navštívili tety z Červeného kríža Rabče pani Mária VolfováPaulína Oselská nám ukázali ako kamarátovi poskytnúť prvú pomoc, pri bežných úrazových situáciách, ktoré sa nám môžu stať najmä teraz cez prázdniny. Dozvedeli sme sa ako ošetriť ľahké krvácanie, zlomenú nohu či reznú ranu. Pokračovali sme tvorivými dielňami, kde sme si vytvorili rám kvetinového obrazu, ktorý sme si dotvárali ďalšie dni. Deň sme ukončili tancom. Animátorky Viktória a Tánička nás naučili rôzne choreografie na chytľavé tanečné pesničky. Spoločne sme sa zabavili, zatancovali si ale sa aj poriadne zapotili. Za všetky tieto aktivity sme na konci dňa dostali nálepky, ktoré sme si nalepili do mapy. Tým sme sa dostali o krok bližšie k nájdeniu pokladu.

  Utorok 17. 8. 2021 2.deň

  Ani upršané počasie nás neodradilo od toho, aby sme si tento deň naplno užili. Stali sa z nás piráti a pred nami bol Pirátsky deň. Na začiatku dňa sme sa rozcvičili. Potom sme si vyrobili pirátske čiapky. Čakala na nás aj hravé úlohy z pirátskej matematiky, slovenského jazyka a čítania. V tento deň medzi nás zavítala pani Monika Adamčíková, ktorá sa venuje muzikoterapii. Spoločne sme si zaspievali, otvorili sme poklad plný hudobných nástrojov a mali sme veľa zaujímavých aktivít spojených s hudbou, ktoré sa nám veľmi páčili. Poobede sme si dokončili kvetinové obrazy a zasúťažili sme si. Za splnenie všetkých týchto aktivít sme sa opäť posunuli bližšie k objaveniu pokladu. Pirátsky deň bol super.  

  Streda 18. 8. 2021 3.deň

  V stredu sme sa ocitli v Kuchárikove. Ráno sme sa poriadne rozcvičili a roztancovali sa. Piekli sme fantastické muffiny, na ktorých sme si na konci dňa výborne pochutili. Vyrobili sme si nanuky, zahrali sme si Bingo. Poskladali sme si tráviacu sústavu a naučili sme sa čo sa s jedlom v tele ďalej deje po jeho zjedení. Dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých informácií. Poobede nás prišiel navštíviť ujo včelár Miroslav Václav. Priniesol medzi nás výstavný úľ a my ste tak mohli včeličky pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Podarilo sa nám dokonca vidieť aj včeliu kráľovnú. Prezreli sme si včelie rámiky od prázdneho až naplneného medom. Ujo včelár nám ukázal trudy, ktoré sme si mohli aj chytiť do ruky. Vyskúšali sme si aj včelárske obleky. Na zaver sme si svoje pohybové zručnosti precvičili v prekážkových dráhach. Ani v tento deň nechýbali zaslúžene nálepky

  Štvrtok 19. 8. 2021 4.deň

  Tento deň patril celý zážitkovému učeniu. Hneď ráno sme sa vybrali za zážitkami na  družstvo Magura Rabča. Pani Ľudmila Ďubeková nám urobila veľmi zaujímavú prehliadku priestorov družstva. Nakŕmili sme malé teliatka, videli sme novonarodené teliatka ale aj dospelé kravičky a poriadne veľkého býka, dozvedeli sme sa ako sa treba o kravičky starať. Pani dojička nám ukázala ako doja kravičky a nadojené ďalej spracováva. Celý proces sme s veľkým záujmom pozorne sledovali. Nadojené mliečko sme potom ochutnali. Všetkým nám veľmi chutilo.  Poobede sme navštívili Obecnú knižnicu. Privítala nás pani knihovníčka Ružena Galčíková  Porozprávala nám ako sa knižnice dostanú knihy a čo všetko je potrebné urobiť aby bola kniha v poličke a mohli sme si ju požičať. Dozvedeli sme sa aká je najväčšia, najmenšia, najtenšia, najhrubšia a najstaršia kniha v knižnici. Pani knihovníčka nám prečítala veselý príbeh z knihy.  Hlavy sme si si potrápili pri knižných hlavolamoch, za ktoré sme boli aj odmenení. Ďakujeme pani knihovníčke, ktorá nám pozorne odpovedala na naše zvedavé otázky.

  V tento deň nás milo potešil aj náš pán starosta Július Piták, ktorý si našiel čas a prišiel nás navštíviť. Porozprávali sme mu čo všetko sme v letnej škole zažili. Starosta nás odmenil sladkou odmenou.

   

  Piatok 20. 8. 2021 5.deň

  Týždeň letnej školy sme sa rozhodli zakončiť opekačkou. Ráno sme sa pešo vybrali na nižný koniec. Opiekli sme si špekáčiky, zahrali sme si hry a zasúťažili si. Bolo nám krásne veselo. Po návrate do školy sme rozlúštili  „TAJNÚ ŠIFRU“ aby sme vypátrali ukrytý poklad. Získali sme tak posledné chýbajúce časti do našej mapy. Podarilo sa nám ju rozlúštiť a poklad nájsť, no nebolo to také jednoduché. Poklad bol zamknutý na a obmotaný piatimi reťazami a zámkami. Museli sme nájsť správny kľuč. Postupne sme otvárali zámky. Za každý deň čo sme získali nálepky jeden zámok. Posledná zámka bola na kód. Ten sme získali po vypočítaní príkladov. Po splnení všetkých týchto úloh sa nám podarili poklad otvoriť a my sme sa dostali ku zaslúženej odmene.

  Letná škola skončila, no my nemusíme byť smutní. Odnášame si množstvo skvelých zážitkov a spomienok.

  Dovidenia o rok. 😊

  Pani učiteľky Janka Michaláková, Andrea Gabrielová, Dominika Miklušáková, Darina Michaláková, Vierka Bejdáková

 • Zmena poplatkov za stravu

  Finančné pásma na školský rok  2021/2022

  Zákonný zástupca dieťaťa prispieva na nákup potravín na jedno jedlo podľa tretieho finančného pásma schváleného MŠ SR s platnosťou od 01.09.2019 nasledovne:

  Materská škola:

  Stravníci od 2 do 6 rokov:

  Desiata:                          0,38 €

  Poldenná  strava:           1,28 €

  Celodenná strava           1,54 €

  Základná škola:

  1 - 4 ročník:  Obed:        1,21 €

  5 - 9 ročník:  Obed:        1,30 €

  Desiata:                          0,56 €

  Informácie k dotácii na stravu:

  Celoplošné poskytovanie dotácie na stravu je od 01.09.2021 zrušené. Nárok na dotáciu majú iba deti z rodín:

  - ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,

  - ktorých príjem je vo výške životného minima,

  - ktorí si neuplatňujú daňový bonus na dieťa.

  Uvedenú skutočnosť musia preukázať potvrdením.

 • My sme letní školáci........

  Letná škola I. -  9.8. – 13.8. 2021

  Ani sme sa nenazdali , rok sa stretol s rokom , a my sme sa opäť zišli v letnej škole. Pomaly sa z toho stáva  milá tradícia. Slnečný týždeň plný dobrej nálady, šibalských úsmevov, nových kamarátstiev a občas aj nejakých škrabancov ubehol ako voda. Veselé tváre detí pri zábavných súťažiach, či zamyslené a sústredené očká pri prednáškach našich hostí odzrkadľovali ich momentálne nasadenie.  V pondelok po úvodných formalitách, privítaní  a vzdelávacej časti, navštívil letnú školu pán Augustín Piták, ktorý deťom priblížil prácu policajtov. Uniforma zabrala a deti počúvali ako myšky so zatajeným dychom.  Popri opakovaní učiva sme stihli aj prednášku pána farára Bolibrucha v kostole spojenú s opekačkou. Pešia túra k fare a späť poriadne preverila našu fyzickú kondičku. Ďalšia návšteva, farmaceutička Karolína Chudjaková, ukázala našim zvedavcom, ako sa vyrábajú voňavé mydielka. Dozvedeli sa niečo malé o bylinkách a pochutili si na dobrom čajíku. Pri návšteve na zbernom dvore pán Ratica vysvetlil deťom, ako sa triedi a ďalej spracúva odpad. Deti priamo na dvore videli prácu zberného stroja na sklo. Ako by to bolo, keby sme si v letnej škole nespomenuli na krásnu oravskú prírodu. Pán Miroslav Kozák a Peter Horváth pripravili deťom pekné aktivity, ktoré sa týkali lesných živočíchov a rastlín nášho regiónu. Ako vidíte, učenie hrou  sa v našej letnej škole realizovalo naplno. Vzácnou návštevou bola pre nás aj pani riaditeľka Kornhauserová a pán starosta Július Piták. Sme radi, že popri svojej náročnej práci prišli medzi nás a zaujímali sa o všetko, čo sme robili. Dokonca nás potešili malým darčekom.

  Všetko pekné má svoj koniec, a tak aj naša letná škola skončila. Dúfam, že všetci zúčastnení majú krásne a neopakovateľné zážitky. Veríme, že o rok si letnú školu zopakujeme. Prajeme vám ešte krásny zvyšok leta a prázdnin.

  Pani učiteľky Hvolková, Juritková, Ogureková, Bolibruchová a Tomašáková

 • Letná škola

  Aj toto leto naša ZŠ s MŠ organizuje dennú LETNÚ ŠKOLU, teraz už počas dvoch týždňov a to od 9.-13. 8. 2021 v čase od 8,00 – 14,30 a 16.- 20. 8. 2021 v čase od 9.00 – 14.00. Pre žiakov 1.- 4. ročníka budú pripravené nové vedomostné aktivity, hry a súťaže. Bližšie informácie sa dozviete koncom júla na našej stránke.

 • Máme talenty!

  Napísať príbeh , či báseň nie je jednouché. Treba na to veľkú dávku fantázie. A ukázalo sa, že v našej škole sú žiaci, ktorí na to majú. Vyhrali totiž v súťaž, ktorú organizovalo Centrum voľného času v Námestove s názvom Detský literárny majáčik. L

  Prvé miesto obsadila Liliana Huráková zo 4.C so svojou prózou. Teodor Hadár z 3.A  napísal krásnu poéziu, ktorá mu priniesla pekné 2.miesto. Výhercom gratulujeme a vyzývame ostatných, aby sa neváhali zapojiť do podobných súťaží.           

   

                                                                                                                        Mgr. Hvolková Monika

 • Tvorba z odpadového materiálu

  Príroda potrebuje našu ochranu. Vôkol nás je množstvo nevyužitých zdrojov pre kreatívnu tvorbu. Preto sme sa rozhodli zorganizovať súťaž vyrobiť predmet, zvieratko, ...z odpadového materiálu. Súťaž prebiehala v mesiaci máj, zúčastnilo sa jej 43 žiakov z prvého stupňa ZŠ. Všetky žiacke výtvory boli odmenené vecnými cenami. Najkrajšie z nich  sme poslali do CVČ Maják v Námestove, a aj tam sme svojimi kreatívnymi výrobkami  z odpadu ohúrili a získali sme 1. miesto: Jakub Brišák, 2. miesto: Melany Zboroňová, 3. miesto: Matias Strapoň

  Mgr. Janka Michaľáková

 • Hviezdoslavov Kubín - okresné kolo

  V okresnom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín sa naše žiačky skvele umiestnili. Vybojovali si dve ocenenia, a to:

   

  - v II. kategórii prózy získala 2. miesto – Sofia Pňačková, 5.C

  - v II. kategórii poézie obsadila 3. miesto – Nela Kšenzuláková, 5.C

   

  Obom dievčatám srdečne gratulujeme a udeľujeme pochvalu za reprezentáciu našej školy. Zároveň ďakujeme za ochotu naučiť sa text, cvičiť vo voľnom čase recitáciu, pracovať na sebe, zdokonaľovať sa v prednese. Vynaložené úsilie prinieslo i svoje ovocie vo veľmi peknom umiestnení v okresnom kole. Prajeme veľa úspechov v ďalších recitačných súťažiach.

  PaedDr. Adriána Škrková

 • Hviezdoslavov Kubín – školské kolo

  V školskom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín sa žiaci umiestnili nasledovne:

  II. kategória poézia

  1. miesto – Nela Kšenzuláková, 5.C

                          Vanessa Turacová, 6.A

  II. kategória próza

  1. miesto – Sofia Pňačková, 5.C
  2. miesto – Diana Glovaťáková, 5.C
  3. miesto – Rebeka Laurincová, 5. C

  III. kategória próza

  1. miesto – Marián Vargončík, 8.A

  Víťazi v jednotlivých kategóriách postupujú do okresného kola súťaže, ktoré sa uskutoční

  9. júna 2021 formou hodnotenia recitácie vo videoprezentácii.

   

   

   

 • Zber papiera

  Zber papiera

  V období od 19. do 23. apríla 2021 sa v našej ZŠ uskutočnil zber papiera, do ktorého sa zapojili žiaci ZŠ a deti MŠ. Tento rok sme nazbierali oproti minulým rokom najväčšie množstvo (13 713kg). Odmenené budú:

  - triedy na prvých troch miestach za I. stupeň ZŠ,

  - triedy na prvých troch miestach za II. stupeň ZŠ,

  - jednotlivci ZŠ, ktorí nazbierali 200kg papiera a viac (1.-18. miesto),

  - deti MŠ.

  Blahoželáme a ďakujeme všetkým, ktorí sa do zberu zapojili. Vyhodnotenie si môžete pozrieť v priložených súboroch.

  Zber_papiera-vyhodnotenie_ZS.pdf

  Zber_papiera-vyhodnotenie_jednotlivci_ZS.pdf

  Zber_papiera-vyhodnotenie_MS.pdf

 • Krajské kolo Geografickej olympiády

  Dňa 16. 4. 2021 sa uskutočnilo krajské kolo Geografickej olympiády. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci:

  kategória E – 8. – 9. ročník - Marián Vargončík

  kategória F – 6 – 7. ročník – Dávid Skurčák

  Obaja žiaci boli úspešní riešitelia. Gratulujem a prajem veľa ďalších úspechov. p. u. Toholová

 • Máme 2 víťazov okresného kola matematickej Pytagoriády

   

  V dňoch 13. – 14. 4. 2020 sa konalo okresné kolo matematickej Pytagoriády. Z našej školy sa ho zúčastnilo 28 žiakov 3. – 8. ročníka. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za účasť, blahoželáme 17 úspešným riešiteľom a naše najväčšie gratulácie patria tým, ktorí sa umiestnili na víťazných priečkach:

  v kategórii P6

  1. miesto – Miriam Kovaličková, 6.B

  v kategórii P8

  1. miesto – Rudolf Žofaj, 8.A

   

  Ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy a želáme ešte veľa ďalších úspechov.

                                                                                                        Mgr. Andrea Gogoláková

strana: