Navigácia
Hlavná stránka Internetová ŽK Dôležité oznamy Novinky Fotoalbum Zverejňovanie Kontakt

Streda 3. 3. 2021

 • Oznam o vyučovaní na 1. stupni

  Vzhľadom na vyjadrenie ministra školstva budú prísnejšie obmedzenia v školách platiť od pondelka 8. marca. Z uvedeného vyplýva, že zajtra môžu prísť do školy všetky deti 1.stupňa. 

 • Víťaz krajského kola Technickej olympiády

  Dňa 4. 2. 2021 sa v rámci Technickej olympiády konalo jej krajské kolo. V kategórii B, ktorá prebieha ako súťaž jednotlivcov, našu školu úspešne zastupoval Samuel Skočík z 6.A triedy. V konkurencii žiakov zo všetkých okresov Žilinského kraja sa stal jej víťazom. K jeho úspechu mu blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

 • Okresné kolo Geografickej olympiády

  Dňa 5. 2. 2021 sa konalo okresné kolo Geografickej olympiády, v ktorom našu školu reprezentovalo 9 súťažiacich – všetci žiaci boli úspešní riešitelia Geografickej olympiády.

  V kategórii G – 5. ročník nás reprezentovali žiaci z 5. D triedy:

  Hrubjaková Katarína – 4. miesto

  Juriga Michal – 5. miesto

  Juritková Linda – 11. miesto

  V kategórii F – 6. – 7. ročník nás reprezentovali žiaci zo 6. B triedy:

  Skurčák Dávid – 1. miesto – postupuje na krajské kolo

  Kovaličková Miriam – 4. miesto

  Zboňáková Lea – 5. miesto

  V kategórii E – 8. – 9. ročník nás reprezentovali žiaci z 8. A triedy:

  Marián Vargončík – 3. miesto – postupuje na krajské kolo

  Zboňák Jakub – 6. miesto

  Žofaj Rudolf – 11. miesto

  Všetkým žiakom gratulujem a postupujúcim do krajského kola prajem veľa úspechov. p.u. Toholová

 • Darujte nám 2% z Vašich daní

  Vážení rodičia,

  aj tento rok sa obraciame na Vás s prosbou o poukázanie 2% z dane za rok 2020 pre Rodičovské združenie pri Základnej škole Rabča. Aj vďaka Vašim príspevkom môžeme tak skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na našej škole. Bližšie informácie v záložke 2% z dane (vľavo) alebo po kliknutí na odkaz.

 • Karneval na HZŠ

  Aj keď v tejto ťažkej dobe, ale na našej škole sme mali karneval. Bolo to veru zvláštne, všetci sme mali rúška a bolo to iné ako sme obyčajne zvyknutí. Ale boli sme radi, že sa nám naskytla aspoň takáto príležitosť byť so svojimi spolužiakmi a kamarátmi. Masky boli všelijaké, od princezien, bojovníkov, lekárov aj iné vymyslené bytosti. Bolo sa na čo pozerať. Väčšina masiek bola vyrobená doma a o to viac si to ceníme. Všetci sme sa super zabavili aj v týchto nezvyčajných časoch a týmito opatreniami. Občerstvili sme sa pizzou a inými dobrotami. Tešili sme sa z toho, že sme si to spoločne užili.

                                                                  Reportáž pripravili: Sandrička Skurčáková, Vaneska Jurášková 4.D  

  Fotogaléria:

 • Nástup žiakov po jarných prázdninách

  Od pondelka 22. 02. 2021 bude vyučovanie pokračovať nasledovne:

  • MŠ - prezenčne
  • 1. stupeň (1. - 4. ročníky) – prezenčne
  • 2. stupeň (5. - 9. ročníky) – dištančne (online)

  Pri nástupe žiakov MŠ a 1.stupňa do školy je potrebné predložiť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti a kópiu negatívneho testu (nie starší ako 7 dní) zákonného zástupcu.


  Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti. doc.

 • Vyhodnotenie súťaže o najstaršiu (historickú) svadobnú fotografiu

  Od vyhlásenia súťaže sme s napätím očakávali, aká stará bude svadobná fotografia, ktorá získa prvenstvo. A musíme konštatovať, že pochádza naozaj z historického obdobia, zo začiatku 1. svetovej vojny, čiže z roku 1914. V súčasnosti má táto fotografia 107 rokov. Neuveriteľné! Skutočne z nej dýcha kus histórie... Na fotke, ktorá získala 1. miesto, sú manželia Kristína Straková a Pavol Šubjak a fotografiu nám do súťaže poslala Nela Kšenzuláková z 5. C triedy.

  Druhá najstaršia historická fotografia je z roku 1938, čiže spred 2. svetovej vojny. Sú na nej zachytení manželia Jozef a Paulína Adamčíkovci a fotku nám do súťaže poslal Matej Štefaňák zo 4. A triedy.

  Tretie miesto v súťaži o najstaršiu fotku získal deviatak Jakub Buška s fotografiou svojich prastarých rodičov Terézie a Jána Fernezovcov z roku 1947. Potešil nás aj priložený text, ktorý je plný Jakubových  spomienok na jeho prastarých rodičov.

  Netradičnou a zároveň štvrtou v poradí je fotografia americkej svadby mladomanželov, samozrejme, so slovenskými koreňmi. Mená mladomanželov sú Jane a Peter Kondra, ktorí sa zosobášili v októbri 1948. Súťažili s ňou žiaci Samuel Michaľák 3. B a Adela Michaľáková z 1. B triedy.

   

  Všetkým súťažiacim srdečne ďakujeme za zapojenie sa do súťaže a výhercom blahoželáme. Vecné ceny si výhercovia budú môcť prevziať v škole v priebehu budúceho týždňa, na presnom dátume sa ešte s nimi vopred dohodneme.

   

                                                                                         koordinátorky VMR

  Volám sa Jakub, som žiakom deviatej triedy, ktorú za chvíľu ukončím a vydám sa do sveta veľkých stredoškolákov. Momentálne mám štrnásť rokov, za týchto štrnásť rokov som mal česť spoznať len moju prastarú mamu, o prastarom otcovi som počul iba z rozprávania.

  Do súťaže o najstaršiu svadobnú fotografiu som vybral práve ich fotku. Pochádza z 12. 04. 1947. Prastará mama sa volala Terézia Fernezová, rod. Patrónová, a prastarý otec sa volal Ján Ferneza. Prababka mala úctyhodný vek, keď zomrela, dožila sa krásnych 87ich rokov, čiže prežila aj druhú svetovú vojnu a niekoľko ďalších dôležitých svetových míľnikov. Pradedka si nepamätám, keďže zomrel dávno predtým, než som sa ja narodil. O ňom som počul len z rozprávania. Spolu vychovali osem detí a dve deti – dvojičky – sa narodili už mŕtve. Prababku si tiež veľmi nepamätám pretože som bol malý, ale vždy si na ňu spomeniem. Vždy sme sa k nej na návštevu tešili spolu s  mojimi súrodencami. Bývala v malom žltom domčeku, tam pri kaplnke smerom do Gaceľa, cez rieku od nášho domu to bolo hneď naproti. Spomínam si, že sme sa z jej dvora vždy pozerali na náš dom a hovorili si, ako je to len blízko. Ja s mojimi súrodencami sme vždy sedeli na jednej kope na gauči, boli sme malí, asi sme sa dosť vtedy hanbili. Z tej izby sme vždy hľadeli na hlavnú cestu, ako jazdia všetky možné autá a aký je ruch bývať takto pri ceste. Hoci si na pradedka nespomeniem, verím, že aj on bol veľmi dobrý človek ako prababka. Keď som sa pozeral na ich svadobnú fotografiu, hneď som si pomyslel, že je to čistý ujo Jano, strašne sa mi na neho podobá. A prababka to bola veľmi pekná žena, na tej fotke je taká krásna, mladá a aká nežná. Šaty mala krásne a jednoduché, vtedy ich nemalo kedy zaujímať, akú vlečku im treba, čipku či aký závoj. V jednoduchosti je krása. Vtedy neriešili ani prírodu, kde sa pôjdu fotiť a aký veľmi kvalitný musí byť fotograf, stačilo im plátno s nejakým pozadím a bolo vybavené všetko v jednom. 

  Čo na záver? Myslím si, že to boli ľudia s veľkým srdcom a dobrou dušou. Samozrejme, chcel by som ich oboch spoznať lepšie, ale času a veku nerozkážem. ,,Prastarí rodičia nikdy však nezomrú, stávajú sa neviditeľnými.“ (Odin) Zostávajú navždy v našich srdciach. Vieme však už, že život je takýto: Zatiaľ čo prastarí rodičia majú tú česť vidieť naše narodenie a vyrastanie, my sme svedkami ich starnutia a rozlúčky so svetom. Ich strata je takmer vždy prvým zbohom, ktorému čelíme na tomto svete. (Odin) Spomienky na nich a ich slová, ktoré nám niekedy vštepovali, verím, že si zapamätáme navždy a zostanú aj v našich srdciach. To, čo nám zanechali ako dielo ich rúk, verím, že nám Pán zachová a ponechá pre všetky budúce generácie. Ďakujem Vám. Odpočívajte v pokoji!


 • Deň svätého Valentína – 14. február

   

  Láska je ten najkrajší a najvzácnejší cit, ktorý sa dá prejaviť mnohými spôsobmi. Takou príležitosťou je i Deň sv. Valentína, čiže sviatok zaľúbených, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy, dávame najavo svoje city a obdarúvame sa maličkosťami, ktoré nám vyčaria úsmev na tvári. Každý z nás si praje, aby bol milovaný a šťastný. A šťastie, to sa neraz ukrýva i v tých najmenších daroch.

  Preto ponúkame našim žiakom možnosť napísať valentínsky pozdrav svojim spolužiakom, kamarátom, rodičom, pani učiteľkám, pánom učiteľom,....  Valentínskym pozdravom môžete vyjadriť svoje sympatie, uznanie, poďakovanie, ocenenie či povzbudenie. Valentínka mladších žiakov môže mať podobu pohľadnice, nakresleného obrázka či papierového srdiečka. Starší žiaci môžu okrem klasických valentínok poslať pozdrav napríklad vo zvukovej forme, či forme videopozdravu. Tvorivosti a fantázii sa medze nekladú. Avšak nezabúdame na to, že valentínkou vyjadrujeme pozitívne city, nesmie nikoho urážať a znevažovať.

  Svoje valentínske pozdravy si môžete poslať navzájom (odfotíte valentínku a pošlete fotografiu, prípadne nahrávky poslať cez Teams), ak však chcete poslať anonymne, pošlite pani učiteľkám Tisoňovej alebo Škrkovej (cez Teams, Edupage, do soboty večera) a ony ich pošlú daným žiakom. J

  Tešíme sa na vaše valentínske výtvory a prajeme vám (nielen) k sviatku zaľúbených veľa lásky a porozumenia, ako aj vyjadrujeme povzbudenie do ďalšieho obdobia, kedy nemáme možnosť tráviť svoj čas v kruhu našich kamarátov a spolužiakov.

   

                                                                                       koordinátorky VMR

   

 • Zahrajme sa na dizajnérov


 • Jarné prázdniny

  Od pondelka 15.2 do piatku 19.2. majú žiaci v Žilinskom kraji jarné prázdniny. Tí žiaci, ktorí sa prihlásili do jarnej školy, dostanú bližšie informácie od svojich vyučujúcich. Prajeme našim žiakom, aby počas prázdnin načerpali nové sily na ďalšie vzdelávanie v tomto náročnom období.

 • Národný týždeň manželstva 2021

  Od pondelka 8.2.2021 do nedele 14.2.2021 u nás opäť prebieha Národný týždeň manželstva (NTM). Je to týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína - stále obľúbenejšieho sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.  Cieľom NTM je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. NTM vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať. Tohtoročná téma je Bezpečne v manželstve.

  V manželstve nemusíme byť dokonalí, aby mohlo byť bezpečným miestom... A keď sa cítime v bezpečí, otvárame svoje srdcia a dochádza k blízkosti, po ktorej tak túžime!

  "NTM doma"

  Tento rok vzhľadom na pandemickú situáciu prinášame aktivity NTM priamo do obývačiek manželských párov. Nemusíte nikam chodiť , ani sa prihlasovať. Stačí si nájsť čas, miesto, samozrejme zladiť sa so svojou polovičkou a vybrať si z programu a online aktivít, ktoré sú pre vás pripravené. Množstvo online aktivít, inšpirácií, ale aj videí a diskusií s odborníkmi nájdete na www.ntm.sk , alebo ich facebooku – Národný týždeň manželstva, prípadne aj na fb stránke  Národný týždeň manželstva Rabča.

  A nezabudnite sa zapojiť aj do našej školskej súťaže o najstaršiu (historickú) svadobnú fotografiu (jej pravidlá nájdete sem: https://zsrabca.edupage.org/news/) Nenájde sa najstaršia fotka práve u vás? 😊

 • Oznam školskej jedálne

  Oznamujeme rodičom, že nakoľko nedošlo k zmene zákona č. 544/2010 Z.z. o dotáciách MPSVaR /naďalej sú dotácie na stravu/ zostávajú príspevky na režijné náklady na stravovanie v školskej jedálni v tej istej výške ako boli na začiatku školského roka 2020/21.

  Prosíme rodičov, aby si skontrolovali platby a zadali trvalý príkaz.

  Mesačná výška príspevku na režijné náklady pre:

  • deti školského veku   8,00 €
  • deti predškolského veku:
   • poldenná strava        8,00 €  
   • celodenná strava      11,40 €  

  V prípade nejasností kontaktujte vedúcu školskej jedálne na tel. 0910 433 550 alebo 043/5594287.

 • Obnovenie vyučovania

  V pondelok 8.februára sa obnovuje prezenčné vyučovanie žiakov 1.-4.ročníka. Taktiež bude fungovať ŠKD, ŠJ a  MŠ. Žiaci 2.stupňa pokračujú v dištančnej forme vyučovania.  Deti pri nástupe do školy musia priniesť čestné vyhlásenie zákonného zástupcu o negatívnom výsledku testu. 

  Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti.doc

 • Oznam o testovaní

  Od 8.februára (pondelok)  obnovujeme prezenčné vyučovanie pre deti materských škôl, 1.stupňa základnej školy a ŠKD.

  Na opätovné spustenie prevádzky školy je potrebné pretestovanie zamestnancov školy a aspoň jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa, ktorý žije s ním v spoločnej domácnosti. Žiak pri nástupe  do školy prinesie čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti zákonného zástupcu.

  Testovanie sa uskutoční v sobotu 6.2. od 8,oo do 17:45 v priestoroch športovej haly. Žiaci 1.stupňa pretestovanie nepotrebujú. V prípade potreby sa môžu prísť otestovať aj iní občania obce. Stav čakajúcich môžete priebežne sledovať na web-stránke obce.

  Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti.doc

 • Súťaž o najstaršiu (historickú) svadobnú fotografiu

  Pri príležitosti Národného týždňa manželstva, ktorý začína už o týždeň 8.2.2021, vyhlasujeme v našej škole „Súťaž o najstaršiu (historickú) svadobnú fotografiu“. Môžete sa zapojiť tak, že doma alebo u starých rodičov pohľadáte  veľmi starú svadobnú fotografiu niekoho z vašej rodiny.  Môže to byť aj fotografia už nežijúceho páru. K fotke treba zistiť, z ktorého roku pochádza (aspoň približne, ak sa vám to podarí), ako aj mená manželov. Fotku je potrebné potom odfotiť (ak sa dá, tak čo najlepším foťákom) alebo preskenovať a poslať mailom na adresu: tisonovazsrabca@gmail.com alebo adrianaskrkova@gmail.com . V prípade, že nemáte mail, môžete ju poslať aj formou prílohy v správe cez Edupage (správu musíte potom adresovať na meno učiteľa – Mária Tisoňová alebo Adriána Škrková). Tešíme sa na vaše úlovky. Najstaršie fotky uverejníme aj na webovej stránke školy a v školskom časopise Rabconek. Víťazná fotografia bude navyše odmenená zaujímavou cenou. Bolo by veľmi milé, keby ste ku fotografii pridali aj pár pekných spomienok na manželský pár na fotke, ako si ich pamätajú vaši rodičia, či starí rodičia (nie je to podmienka súťaže). Súťažné príspevky nám môžete zasielať do nedele 14.2. 2021.

  (Poznámka: Zaslaním fotografie účastník súťaže udeľuje súhlas so zverejnením fotky na webovej stránke školy a v časopise Rabconek.)

 • Oznam MŠ

  Vážení rodičia, dovoľujeme si Vám oznámiť že prihlášky do materskej školy budú k dispozícií v období od 1.3.2021 do 30.4.2021.

  Prihlášku je možné si vyzdvihnúť v materskej škole, alebo stiahnuť priamo na stránke školy v sekcii „Tlačivá a dokumenty“

  Obdobie od 1.3.2021 do 30.4.2021 je zároveň obdobím, kedy je potrebné vypísanú a podpísanú prihlášku do materskej školy priniesť.

 • Rozvrh

  V druhom polroku budú mať žiaci 2.stupňa upravený rozvrh on-line hodín. Platiť bude od zajtra 1.2.2021.  Žiaci dostali svoj rozvrh prostredníctvom správy. Účasť žiakov na hodinách je povinná a rodičia majú povinnosť ospravedlniť prípadnú neúčasť žiaka na hodine.

 • Oznam

  Podľa vyjadrenie ministra školstva pokračujú všetci žiaci základných škôl vo vyučovaní dištančnou formou aj v ďalšom týždni od 1.februára. Výpisy známok za 1.polrok dostanú žiaci po nástupe do školy.

 • Zmeny k prihláškam na strednú školu z 26.1.2021

 • Medzinárodný deň komplimentov

  V  nedeľu 24. januára si pripomíname Medzinárodný deň komplimentov, ktorý sa traduje od roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin a Debby Hoffman. V tento deň by mal každý vyjadriť kompliment aspoň piatim ľuďom, a tak vyzdvihnúť to, čo na osobe oceňuje.

  Vysloviť kompliment nás nič nestojí, a pritom má veľký význam v tvorbe zdravých medziľudských vzťahov.  I takým jednoduchým a milým spôsobom ako je kompliment môžeme vyjadriť úctu ľuďom, s ktorými žijeme, pracujeme či trávime svoj čas. Niekedy považujeme ľudí okolo seba za samozrejmosť, ale každý človek, ktorý je v našej blízkosti, je pre nás darom, na každom sa dá nájsť niečo dobré a pekné.

  Čo je to vlastne kompliment? Kompliment je dobromyseľné a priateľské vyjadrenie sa k inej osobe, ktorým ten, kto kompliment vyjadruje, vyzdvihuje niečo, čo sa mu na danej osobe páči, alebo čo na nej pozitívne oceňuje. Môže pritom ísť o osobné vlastnosti, výkony, alebo vonkajšie znaky, ako napr. vkusné oblečenie alebo príťažlivý telesný vzhľad. Ale pozor! Kompliment by mal byť pravdivý a myslený úprimne, aby potešil, povzbudil či motivoval danú osobu. Vyslovujme ho preto pri každej príležitosti. Začnime už dnes, možno urobíme niekoľkým ľuďom radosť a  prispejeme trošku k tomu, aby bol tento svet šťastnejší.  Zapojte teda svoju fantáziu a potešte aspoň piatich ľudí nejakým milým komplimentom.

   

  A tu je náš kompliment:

  Naša škola má

  -  milých, úctivých, tvorivých, úspešných a cieľavedomých žiakov,

  - trpezlivých, zodpovedných, starostlivých a spolupracujúcich rodičov,

  - priateľských, empatických, prístupných a kreatívnych učiteľov.

   

strana: