• Novinky

      • Novinky

        • 26jún
            • Výlet tretiakov do ZOO Kontakt v Liptovskom Mikuláši

              Naši tretiaci navštívili kontaktnú ZOO v Liptovskom Mikuláši, kde sa dostali k zvieratkám naozaj na dotyk. Najväčší úspech mali malé veveričky, ktoré sa nebáli a veselo liezli po deťoch, šelmy, klokany a zajačiky, ktoré by si deti najradšej zobrali domov.  Tentokrát si suveníry z výletu neodnášali len deti, ale aj papagáj, ktorý im uchmatol niekoľko gombíkov zo šiltoviek. Po prehliadke zvieratiek sa žiaci dosýta vyskákali na veľkých trampolínach a užili si kopec zábavy.

              PaedDr. Helegdová

        • 26jún
        • 25jún
            • Športová olympiáda žiakov 1.-4.ročníka

              Dňa 24.6.2026 sa našej škole uskutočnila Športová olympiáda žiakov 1. stupňa, počas ktorej si deti mohli zmerať svoje sily, športové zručnosti a vytrvalosť v rôznych atletických disciplínach.

              Súťažiaci predviedli svoje výkony v behu na 60m, 200m, 400 m, štafete, skoku do diaľky, hode kriketovou loptičkou a šplhu. Každý žiak sa snažil podať čo najlepší výkon a prekonať nielen svojich súperov, ale aj vlastné možnosti. Počas celého podujatia vládla výborná atmosféra plná nadšenia, povzbudzovania a fair play.

              Mnohí žiaci dosiahli veľmi pekné výsledky a ukázali, že pravidelný pohyb a športovanie prinášajú svoje ovocie. Teší nás, že deti pristupovali k jednotlivým disciplínam zodpovedne a s veľkou chuťou súťažiť.

              Víťazom srdečne gratulujeme a všetkým účastníkom ďakujeme za ich snahu, bojovnosť a športového ducha. Veríme, že športová olympiáda bola pre deti príjemným zážitkom a motiváciou k ďalším športovým aktivitám.

              Ďakujeme organizátorom, pedagógom a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a hladkom priebehu tohto vydareného športového podujatia. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník plný skvelých výkonov a športových zážitkov.

              Vyhodnotenie olympiády 2025-26.pdf

               

        • 25jún
        • 25jún
        • 25jún
        • 25jún
            • Okresné kolo v atletike mladších žiakov – výborná reprezentácia našej školy

              Dňa 17. júna 2026 sa na atletickom štadióne v Námestove uskutočnilo okresné kolo v atletike mladších žiakov. Podujatie prilákalo množstvo talentovaných športovcov z celého okresu, ktorí si prišli zmerať sily.

              Naši žiaci dosiahli viaceré vynikajúce umiestnenia, za čo im patrí veľká pochvala. Každý z reprezentantov podal maximálny výkon a viacerí si zlepšili svoje osobné rekordy. Ako družstvá sa chlapci aj dievčatá umiestnili na 1 mieste.

              Natália Rajniaková v hode vortexom získala 1. miesto krásnym výkonom 44, 20 m. Ema Pitáková  sa v skoku do výšky umiestnila na 2. mieste výkonom 130 cm. Sofia Bencúrová bola bronzová v skoku do diaľky výkonom 379 cm, Karolína Kocúrová bola jednoznačná líderka vo vrhu guľou výkonom 7, 96 m. Alžbeta Harbutová v náročnom behu na 600m získala 2. miesto časom 2: 04, 38. Zlato jej ušlo len o malíček. Z mladších žiakov dominoval Filip Skurcoňák, ktorý si vyskákal zlato aj v skoku do výšky výkonom 150 cm a aj skoku do diaľky výkonom 448 cm. Chlapci Skurčák Samuel, Skurcoňák Filip, Domiňák Simon, Belkoťák Tomáš boli najrýchlejší aj v štafete 4x60m časom 33, 17s.

              S krásnymi výkonmi našu školu ďalej reprezentovali: Karin Maslaňáková, Nela Budzeľová, Viktória Fernezová, Marianna Jarošová, Diana Zboroňová, Randiak Michal, Žilák Daniel, Huceľ Dominik, Kocúr Pavol,Miklušák Marcel, Revaj Peter

              Chceme vyzdvihnúť aj celkovú atmosféru podujatia, ktorá sa niesla v duchu fair play, športového nadšenia a vzájomného povzbudzovania.

              Srdečne blahoželáme! 🏃‍♂️🏅

        • 25jún
            • Školský výlet siedmakov vo Vysokých Tatrách

              Dňa 22. júna 2026 sa žiaci 7.A a 7.B zúčastnili školského výletu vo Vysokých Tatrách. Program dňa bol pestrý a plný zaujímavých zážitkov.

              Prvou časťou výletu bola prechádzka náučným chodníkom okolo Štrbského plesa, kde si žiaci mohli vychutnať jedinečnú atmosféru tatranskej prírody a obdivovať jej krásy.

              Následne sa presunuli do priestorov popradského letiska. Tu mali možnosť nahliadnuť do zákulisia jeho fungovania. Veľkým zážitkom bola ukážka práce pyrotechnikov, ktorí predviedli vyhľadávanie výbušnín a zbraní s pomocou služobného psa. Zaujímavá bola aj prezentácia hasičskej techniky, pričom žiaci sa mohli dokonca previezť na služobnom vozidle.

              Výlet bol zakončený spoločným obedom a nákupom suvenírov. Celý deň prebehol v príjemnej atmosfére a účastníci si odniesli množstvo nových poznatkov aj krásnych spomienok.

        • 24jún
            • Čitateľko 3.D

              Počas celého školského roka sa naši žiaci 3. D triedy zapájali do čitateľskej aktivity, ktorá mala za cieľ podporiť pravidelné čítanie doma. Každé prečítané stránky si deti poctivo zaznamenávali a v škole ich následne odovzdávali pani učiteľke. Postupne sme sčítavali strany a na záver šk. roka sme vyhodnotili najlepších čitateľov.  

              Počas roka sa nám podarilo spoločne prečítať tisíce strán.

              Ďakujeme všetkým čitateľom za ich vytrvalosť a nadšenie. Tešíme sa na ďalšie spoločné čitateľské úspechy.

              Najlepší čitatelia: 1. miesto – Agátka Pilarčíková

                                           2. miesto – Lucas Spuchlák

                                           3. miesto – Teodor Sifka

                                           4. miesto – Dianka Vnenčáková, Jakub Jendrisek, Amálka Žiláková, Dianka Gurová, Erik Juritka, Matej Perveka a Adelka Žiláková.

              Blahoželáme!

                         p. uč. Gabriela Oselská

        • 24jún
            • Ďakovná púť tretiakov

              Naši tretiaci sa spolu s duchovným otcom Marekom Gavalierom, rodičmi a pani učiteľkami zúčastnili ďakovnej púte, ktorej  cieľom  bolo poďakovať sa Bohu za dar Eucharistie, za krásny deň prvého svätého prijímania a za všetky milosti, ktoré deti prijali.

              Počas púte sme si pozreli kreslený film o kráľovi Dávidovi a navštívili sme  pútnický areál Rio de Klin. Spoločne sme sa pomodlili krížovú cestu, zúčastnili sa svätej omše a zverili naše rodiny pod ochranu Panny Márie. Zároveň nám pán kaplán vyhodnotil aktivitu kreslenia obrázkov, ktorými deti vyjadrili zadanú úlohu z Evanjelia. Chválime: Janko Šurinčík, Peter Samek, Viktória Sivková, Michal Oleš, Tomáš Kozák, Lea Budzeľová, Peter Randiak, Teodor Sifka, Lucas Spuchlák a Amália Žiláková.  

              Deti prežili krásny deň plný radosti, vďačnosti a duchovného povzbudenia. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii ( za hudobný doprovod Deanke Turacovej, Dávidovi Borovkovi a Peťovi Jagelkovi ).

                                                                                p. uč. Gabriela Oselská, Veronika Kubíková

        • 22jún
            • Turistika na Rio de Klin

              Piatok 19. júna 2026 sa žiaci 6. a 9. ročníka Základnej školy v Rabči zúčastnili turistickej vychádzky na obľúbené miesto Rio de Klin.

              Už od rána panovala medzi žiakmi výborná nálada a očakávanie spoločného výletu. Počasie nám prialo – slnečné lúče a príjemná teplota vytvárali ideálne podmienky na turistiku

              Počas túry si žiaci vychutnávali krásne výhľady na Oravskú priehradu a okolitú prírodu. Nechýbali krátke zastávky na oddych, občerstvenie či spoločné fotografovanie. Starší žiaci pomáhali mladším, čím sa upevňovali dobré vzťahy medzi ročníkmi a podporoval sa tímový duch.

              Po príchode k soche Krista boli všetci odmenení nádherným panoramatickým výhľadom, ktorý stál za vynaložené úsilie. Nasledoval čas na oddych, hry a rozhovory

              Všetci účastníci sa vrátili domov síce unavení, ale plní zážitkov a spomienok na krásne strávený deň.

        • 22jún
            • Hodina OBN trošku inak

              12. júna 2026 sa na našej škole uskutočnila prezentácia súdneho procesu, ktorú sme si pripravili my žiaci ôsmeho ročníka pre svojich mladších spolužiakov zo šiesteho ročníka.

              Naším šiestakom sme vážne aj nevážne priblížili fungovanie súdneho systému a ukázali im, aké úlohy majú jednotliví účastníci súdneho procesu. Šiestaci mali možnosť sledovať priebeh pojednávania a lepšie pochopiť význam spravodlivosti, zodpovednosti a dodržiavania zákonov. Pre nás ôsmakov to bola zaujímavá skúsenosť, pri ktorej sme si mohli vyskúšať rôzne role a rozvíjať svoje komunikačné a prezentačné schopnosti a tiež sa stmeliť ako kolektív.

        • 19jún
            • Skvelá odmena za 1. miesto: Emotívna rozlúčka a parádna opekačka!

              Naša trieda 5. B sa v zbere papiera umiestnila na úžasnom 1. mieste. Zaslúženú odmenu sme si užili naplno, no náš veľký deň začal s trochou nostalgie.

              Hneď ráno sme sa v triede stretli s dôležitým cieľom. Lúčili sme sa s naším spolužiakom Ľubošom, ktorý odchádza na 8-ročné gymnázium. Ľubošovi sme venovali pekné slová na rozlúčku a odovzdali darček na pamiatku. Všetci sme si pochutili na skvelých mafinoch. Ľuboš, na gymnáziu Ti držíme palce!

              Po rozlúčke sme sa presunuli na ihrisko na nižnom konci, kde vypukla tá pravá oslava nášho víťazstva. Atmosféra bola neopísateľná. Špekáčiky, slaninka, klobásky a dobroty mizli obrovskou rýchlosťou. Všetkého bolo naozaj hojne. Stihli sme si zahrať aj poriadny futbal. Horúci deň sme zakončili bláznivou oblievačkou.

              Tešíme sa, že sa k nám pridali aj niektorí rodičia a dokonca aj Adamova babka.

              Bol to skrátka výborný deň plný smiechu, jedla a zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať!

        • 19jún
            • Týždeň plný nových priateľstiev: Privítali sme žiakov z Francúzska v rámci programu Erasmus+

              V dňoch od 1. do 5. júna sme na našej škole privítali skupinu žiakov z Francúzska v rámci programu Erasmus+. Návšteva bola vyvrcholením spoločného projektu a zároveň recipročným stretnutím po tom, čo naši žiaci v marci navštívili partnerskú školu Collège Henri Boudon vo francúzskom meste Bollène. Pre našich žiakov to bola jedinečná príležitosť opäť sa stretnúť so svojimi francúzskymi priateľmi, nadviazať na spoločné zážitky z Francúzska a zároveň predstaviť hosťom život, kultúru a tradície nášho regiónu.

              Niektorí žiaci ubytovali francúzskych hostí vo svojich rodinách, kde im mohli ukázať každodenný život, zvyky slovenských domácností a krásy regiónu Orava. Spoločný program sa začal privítacím stretnutím, počas ktorého sa žiaci navzájom zoznámili a pripravili sa na týždeň plný zážitkov.

              Počas pobytu sa uskutočnilo množstvo zaujímavých aktivít. Francúzski partneri predstavili našim žiakom prácu v programe Audacity, v ktorom si mohli vyskúšať úpravu zvukových nahrávok. Nesmel chýbať aj zážitkový výlet, kde sa všetci oboznámili s krásou slovenskej prírody a tak sme sa pozreli do Demänovskej jaskyne slobody.

              Ďalší deň patril objavovaniu kultúrnych a historických pamiatok. Žiaci si užili návštevu Oravského hradu aj plavbu na pltiach, ktorá patrí medzi tradičné zážitky nášho regiónu. Vo voľnom čase hostiteľské rodiny predstavili svojim francúzskym kamarátom okolie Rabče, miestne tradície a regionálne špeciality. Hostia mali možnosť ochutnať korbáčiky a parenice, spoznať oravský folklór a vidieť tradičné oravské kroje.

              Celý týždeň sa niesol v priateľskej atmosfére, vzájomnom spoznávaní a zdieľaní skúseností. Pre všetkých účastníkov bol pobyt obohacujúcim zážitkom, ktorý priniesol množstvo krásnych spomienok, nových poznatkov a medzinárodných priateľstiev.

              Ďakujeme všetkým hostiteľským rodinám za otvorenie svojich domovov francúzskym žiakom. Ďakujeme aj ostatným zapojeným žiakom, rodičom, učiteľom a organizátorom, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tejto návštevy.

              Veríme, že podobné stretnutia budeme mať možnosť zažiť aj v budúcnosti.

        • 19jún
            • Fotky z akcie - Do školy, škôlky po vlastných.

              V piatok 19. júna sa ranné ulice Rabče rozžiarili úsmevmi a zdravým pohybom vďaka výbornej školskej akcii s názvom „Do školy a škôlky po vlastných“. Areál Základnej školy s materskou školou zaplavila úžasná energia a radosť z ranného cestovania bez áut. Do tejto výnimočnej výzvy sa s obrovským nadšením zapojili žiaci základnej školy, deti z materskej školy a taktiež mnohí učitelia, ktorí spoločne ukázali, že ranná cesta sa dá zvládnuť hravo, zdravo a s ohľadom na našu prírodu. Príchod do školy ozvláštnila a spríjemnila veselá hudba, ktorá ich už pred bránami vítala s príjemnými rytmami a postarala sa o skvelú atmosféru. Všetci tí, ktorí nezaváhali a aktívne sa do akcie zapojili, si domov hrdo odniesli aj peknú pamiatku v podobe nálepky s logom tejto akcie.

              Účastníci prišli do školy buď pešo, na kolobežkách alebo na bicykloch, pričom na bezpečnú prepravu naplno využili aj cyklochodník. Týmto skvelým rozhodnutím urobili veľa pre svoje zdravie a telo, hneď od rána si dokonale vyčistili myseľ a do lavíc zasadli plní energie. Spoločná cesta navyše vytvorila ideálny priestor na stretnutie s kamarátmi a priniesla veľa smiechu a zážitkov. V neposlednom rade takto všetci spoločne ochránili našu planétu, pretože pred školou bolo ráno viditeľne menej áut, čo pomohlo znížiť emisie a odľahčiť dopravu v obci.

              Úprimne ďakujeme všetkým žiakom, rodičom a učiteľom, ktorí sa spojili, podporili túto krásnu myšlienku a pridali sa do akcie. Ukázali sme, že táto aktivita bola nielen nesmierne zdravá a ekologická, ale najmä to, že každý jeden krok a každá snaha sa počíta, ak chceme urobiť niečo správne pre svoje zdravie a pre našu planétu. Boli ste jednoducho úžasní a už teraz sa veľmi tešíme na všetky ďalšie skvelé akcie, ktoré pre vás v našej škole opäť pripravíme.

        • 19jún
            • Do školy, škôlky po vlastných

              Naša škola a materská škola sa zapojili do akcie „Do školy, škôlky po vlastných“, ktorej cieľom je podporiť zdravý pohyb a ekologický spôsob dopravy. Deti, žiaci, rodičia, zamestnanci prišli do školy a škôlky pešo, na bicykloch, kolobežkách či odrážadlách a ukázali, že cesta do školy a škôlky môže byť aktívna a zábavná.

              Ďakujeme všetkým, ktorí sa do tejto iniciatívy zapojili. Spoločne sme urobili krok k zdravšiemu životnému štýlu a čistejšiemu prostrediu.

        • 16jún
            • Dotácia na stravu v šk. roku 2026/2027

              Oznamujeme rodičom, že sú povinní požiadať o poskytnutie dotácie na stravu každoročne, a to vždy pred začiatkom nového šk. roka v termíne stanovenom školou alebo zriaďovateľom školy. Podaná žiadosť platí celý školský rok, pokiaľ ju rodič nezruší. Deti, ktoré majú záujem o diétne stravovanie, je potrebné predložiť nové potvrdenie od gastroenterológa. Žiadosť je možné podať prostredníctvom edupage alebo formou zápisného lístka do 30. júna 2026. Novým stravníkom, ktorí sú žiakmi ZŠ, odporúčame podať žiadosť osobne u vedúcej školskej jedálne, nakoľko je potrebné dieťaťu zakúpiť aj čip, ktorým si bude stravu odoberať. V prípade nedodržania termínu podania žiadosti, nebude možné zaradiť dieťa na stravu s dotáciou od septembra, ale až nasledujúci mesiac! Návod na podanie žiadosti nájdete nižšie.

              Nárok na dotáciu na stravu má:

              - každý žiak základnej školy,

              - každé dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy (predškolák),

              - mladšie dieťa v materskej škole, pokiaľ ide o dieťa v hmotnej núdzi.

              Ako podať žiadosť:

              - cez edupage aplikáciu (kliknem na poslať správu - vyberiem žiadosti a vyhlásenia - kliknem na žiadosť o dotáciu na stravu - vypíšem triedu, ktorú dieťa bude navštevovať - v návratke vyberiem žiadam o dotáciu - vypíšem číslo účtu a názov účtu)

              - osobne u vedúcej šk. jedálne (odovzdám vyplnené tlačivo a zakúpim si čip na odoberanie stravy, ak som nový stravník). Čip potrebujú iba žiaci školy, deti materskej školy nie.

              Zápisný lístok platný od 01.09.2026

              Žiadosť o dotáciu - návratka

               

        • 16jún
            • Školský výlet piatakov do Krakova – deň plný histórie, objavov a kreativity

              Dňa 9. júna 2026 sa žiaci 5. ročníka vydali na nezabudnuteľný školský výlet do jedného z najkrajších miest Poľska – Krakova. Už od ranných hodín sa niesla cesta v znamení dobrej nálady, očakávania nových zážitkov a objavovania zaujímavých miest.

              Naša prvá zastávka patrila historickému centru mesta, ktoré dýcha bohatou minulosťou a jedinečnou atmosférou. Spolu s pánom sprievodcom sme sa prešli malebnými uličkami historického mesta a navštívili významné pamiatky. Obdivovali sme Rynek Główny, jedno z najznámejších miest Krakova, ktoré patrí medzi najväčšie stredoveké námestia v Európe, majestátny Mariánsky kostol i historickú tržnicu Sukiennicu. Nechýbala ani návšteva areálu Wawelu s kráľovským hradom a katedrálou, kde sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavostí o poľských kráľoch, histórii a kultúre krajiny.

              Po historickej časti programu nás čakal svet fantázie, farieb a nekonečných možností – Múzeum LEGO. Žiaci si prezreli množstvo originálnych modelov, postavičiek a interaktívnych exponátov, ktoré ich doslova vtiahli do sveta stavebníc. Veľký úspech zožala možnosť vytvoriť si vlastné LEGO dielo, pri ktorom mohli naplno rozvinúť svoju kreativitu a predstavivosť. Súčasťou návštevy bol aj zábavný kvíz zameraný na pozornosť a všímavosť, ktorý žiaci úspešne zvládli.

              Počas celého dňa vládla príjemná atmosféra plná smiechu, nových poznatkov a spoločných zážitkov. Výlet bol pre všetkých nielen príležitosťou spoznať krásy historického Krakova, ale aj stráviť čas so spolužiakmi mimo školských lavíc. Domov sme sa vracali plní dojmov, nových skúseností a krásnych spomienok, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

        • 16jún
            • Výsledky cezhraničného projektu

              Predstavujeme Vám zábery a interaktívnu brožúrku Rabče a Šenova, ktoré boli vytvorené v rámci projektu Virtuálne okno do našej obce - FMP/MI/02/031_SK z programu Interreg SK-CZ 2021-2027 Fond malých projektov, spolufinancovaný z prostriedkov EÚ.

              2D video  

              3D video   

              Interaktívna brožúrka

              Poďakovanie patrí celému tímu ZŠ s MŠ Rabča a ZŠ Šenov, ktorý sa podieľal na tvorbe videí a brožúrky a tiež pani riaditeľkám oboch škôl, vďaka ktorým mohla táto spolupráca prebiehať.

        • 16jún