Na Medzinárodný deň Zeme nás navštívili žiaci zo susednej Českej republiky. Po zvítaní sa po dlhej ceste sme sa presunuli do športovej haly, kde ich srdečne privítala pani riaditeľka a pán starosta. Po krátkom občerstvení sme sa oboznámili z pestrým programom, ktorý sme pre nich pripravili
.
Pani učiteľky Mgr. Janka Michaľáková a Ing. Janka Košútová rozdali žiakom zo Šenova tričká s nápisom našej školy. Následne ich rozdelili do skupiniek, v ktorých ich čakali zaujímavé aktivity spolu s našimi žiakmi.

Na stanovišti pod vedením p.u. Mgr. Martina Skočíka žiaci spoločne vyrábali z odpadového dreva stojany na perá. V dielni pracovali s nástrojmi ako pílka, brúsny papier, vŕtačka a rašpľa. Výrobok bol v tvare psíka, čo sa žiakom veľmi páčilo. Žiaci vyrábali výrobok nie len pre seba, ale aj pre svojich spolužiakov. Hotový výrobok žiaci dostali spolu s inými darčekmi a budú im pripomínať návštevu u nás.

Ďalšia skupina žiakov sa presunuli do fyzikálnej učebne, kde pani učiteľky Ing. Janka Košútová a Mgr. Dáša Svrčková mali pripravené prírodovedné okienko, v ktorom mali zastúpenie predmety fyzika, biológia a chémia. Pokusy, ktoré vytvárali boli pestré, zaujímavé a aj prekvapujúce
.
Skupina, ktorá vyrábala ikebany z odpadového materiálu sa potrápili s lepidlom, papierom a odpadovými kotúčikmi. Na tomto stanovišti im pomáhali pani učiteľky Mgr. Janka Michaľáková, Mgr. Monika Hvolková a PaedDr. Helena Grobarčíková. Hotové výtvory si žiaci nechali na pamiatku.

Na environmentálnom stanovišti pod vedením Mgr. Márie Ogurekovej a Mgr. Gabriely Čulovej sa žiaci zapojili do výstavby „ Eko školy“, ktorú vytvárali z plastových fliaš a drevenej konštrukcie. Pri výtvore im pomáhali aj rodičia našich žiakov. Spoločne so žiakmi 1. stupňa si zacvičili na pesničky v areáli školy. Nakoniec sa rozprávali o priebehu Dňa Zeme na našej škole, o jej význame a ochrane nášho životného prostredia.

Zaujímavé a hlavne voňavé aktivity prebiehali aj v školskej kuchyni, kde si žiaci svoje zručnosti vyskúšali pri zdobení mafiniek marcipánom spolu s p.u. Mgr. Monikou Toholovou. Taktiež rozvoniavalo naše tradičné jedlo „Vopjekano svapka s kvašnym mľykym“ s p.u. Ing. Evou Motýľovou. Žiaci si nakoniec na svojich výtvoroch veľmi pochutnali.

Po výdatnom obede sme sa všetci stretli v športovej hale, kde sme spolu nacvičovali pieseň Hojdana, hojdana pod vedenim Mgr. Martina Skočíka a PaedDr. Marcely Skočíkovej, PhD.. Nakoľko sa českým priateľom ťažšie číta v goralskom jazyku, mali text piesne neustále premietaný na stenu. Po naučení sa spievania pesničky nasledoval nácvik tančeka na danú pieseň hudobným sprievodom našich žiakov, ktorí doprevádzali spev a tanec na heligónke. Našim hosťom sa páčilo nárečie, v ktorom spievali. Pán učiteľ Skočík deťom porozprával čo sú „gorali“. V dávnych časoch ľudia nemali televízor, mobil, internet .... a tak sa po večeroch zabávali, hrali, spievali a tancovali. Jeden tanček, ktorým sa naši predkovia zabávali sme sa spoločne naučili. Aby pieseň nezabudli, dostali ju domov aj v písomnej podobe.
Dnešný významný deň sme ukončili v znamení Zeme a jej sily, kedy sme spoločne zasadili „Strom priateľstva“ lipu, ako symbol našej spolupráce a budúceho spojenectva. Veríme, že vzniknuté priateľstvá a bohaté zážitky budeme naďalej rozvíjať a už teraz sa tešíme na budúce stretnutie u našich susedov.
